Przedsmaczek naszej imponującej galerii

053.jpg 047.jpg 057.jpg 064.jpg dz nauczyc.jpg tapeta-noworoczne-fajerwerki-przy-napisie-2021-1024x640.jpg 024.jpg 029.jpg 063.jpg 026.jpg
baner5.gif

Jak pomóc dziecku w osiąganiu dojrzałości szkolnej?


Warunkiem pomyślnego startu dziecka jest odpowiednia dojrzałość emocjonalna oraz umiejętność współdziałania z innymi dziećmi i dorosłymi.

 

  • Troska o dobre samopoczucie innych ludzi. Zachecaj dziecko do jasnego wyrażania myśli i okazywania innym uczuć, np.: pocieszania smutnego kolegi; okazywania pomocy, jeśli ktoś jej oczekuje; przeżywania z innymi ich radości. Kiedy dziecko widzi, że ktoś sie złości (cieszy, matrwi), porozmawiaj z nim, co jego zdaniem tak tę osobę zdenerwowało (ucieszyło, zasmuciło). Okaż zrozumienie dla tych emocji.
  • Dzielenie się z innymi. Doceniaj każdą sytuację, w której dziecko podzieli się czymś z innymi. Ważne jest, by umiało odstąpić koledze swoją zabawkę, by mógł się nią pobawić, ale jeszcze ważniejsze, by umiało dać coś od siebie drugiemu człowiekowi, np. narysować obrazek i zrobić tym komuś niespodziankę.
  • Szacunek dla siebie i innych ludzi. Mów uprzejmie do dziecka, używając zwrotów grzecznościowych i zachowując sympatyczny ton głosu. Niech będzie jasne, że tego samego oczekujesz w zamian.
  • Rozwaga. Rozwijaj w dziecku skłonność do namysłu przed działaniem. Kiedy maluch przychodzi do ciebie z problemem nie rozwiązuj go natychmiast i za niego. Daj mu możliwość zastanowienia się i podania możliwych (jego zdaniem) sposobów poradzenia sobie w tej sytuacji.
  • Optymizm. Dawaj dziecku jak najczęściej przykłady pozytywnego stosunku do siebie, innych ludzi i otaczającego je świata. Zachowaj pozytywne nastawienie, nawet jeśli coś idzie nie po waszej myśli, np. spóżniacie się do przedszkola. Powiedz, co twoim zdaniem należałoby zrobić w takiej sytuacji następnym razem (np. wcześniej wstać, przygotować wieczorem ubranie, w które trzeba się ubrać rano) spytaj jakie ono ma pomysły. Śmiej się z dzieckiem najczęściej, jak to tylko możliwe.
  • Dystans do niepowodzeń. Kształtuj odporność emocjonalną dziecka. Pokazuj mu, że każdemu z nas (również tobie) coś może się nie udać, jednocześnie ważne jest by nie zniechęcać się i dążyć do wyznaczonego celu. Graj z dzieckiem w gry planszowe. Będziecie rzucać kostką na zmianę, będzie trzeba poczekać na swój ruch, a na koniec przekonać się, że raz się wygrywa a raz przegrywa.
  • Poszanowanie praw. Przedszkolakom sprawia kłopot rozróżnienie między prawdą a zmyśleniem. Kłamstwo (to nie ja) przychodzi im z dużą łatwością. Pokazuj poszanowanie dla prawdy własnym przykładem - dzieci uczą się, gdy widzą i słyszą, że rodzice w życiu codziennym sami są prawdomówni.
  • Cierpliwość i wyrozumiałość. W wypracowaniu cierpliwości i opanowania u dziecka pomoże nasza cierpliwość. Uczmy je czekać na swoją kolej, nie przeszkadzać, gdy mówi ktoś inny, poczekać na obiad. Czytaj dziecku bajki fragmentami, kończ je nazajutrz, by musiało poczekać na to, co będzie dalej.
za "Bliżej Przedszkola" - miesięcznik dla nauczycieli